Jak gotować w wolnowarze, czyli o ustawieniach High i Low słów kilka.
Odkrywanie tajników gotowania w wolnowarze jest bez wątpienia ekscytujące i prawdopodobnie masz już wiele pomysłów na aromatyczne curry, zapiekanki i rozgrzewające zupy na jesienne wieczory. Jednak opanowanie obsługi urządzenia może wydawać się trudne, a przepisy nie zawsze dostarczają wystarczającej ilości wskazówek dotyczących ustawień, które należy stosować.
Czy lepiej gotować w trybie LOW czy HIGH?
W wolnowarze najlepszą metodą na wyczarowanie smacznych dań jest gotowanie na ustawieniu LOW. Umożliwia ono zmiękczenie składników oraz stopniowe rozwijanie się smaków przyrządzanej potrawy, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku gulaszu lub zupy. Gotowanie na HIGH jest odpowiednie dla chudego mięsa lub warzyw. Aby zamienić przepis z HIGH na LOW, należy podwoić czas gotowania.
Wolnowary Crockpot posiadają trzy ustawienia: HIGH, LOW i podtrzymywanie ciepła. Trudno jest odgadnąć, które ustawienie stosować, do jakich potraw i czy można skrócić lub wydłużyć czas gotowania dania z interesującego nas przepisu. Lepsze poznanie tych ustawień może zupełnie zmienić Twój sposób korzystania z wolnowaru i poszerzyć zakres pysznych potraw, które przygotujesz w tym wygodnym urządzeniu.
Różnica między wolnym gotowaniem na ustawieniu HIGH i LOW
Różnicą między gotowaniem na HIGH lub LOW w wolnowarze Crockpot jest ilość czasu, która potrzebna jest do ugotowania składników. Wolnowar w trybie LOW potrzebuje więcej czasu, by osiągnąć temperaturę potrzebną do gotowania, co skutkuje dłuższym gotowaniem potrawy w niższej temperaturze. Kiedy jedzenie jest wolnowarzone, urządzenie stabilizuje temperaturę gotowania i utrzymuje ją na jednym poziomie. Dzieje się tak zarówno w trybie LOW, jak i HIGH.
Innymi słowy, ustawienia HIGH i LOW w wolnowarze Crockpot nie są odzwierciedleniem wysokiej lub niskiej temperatury gotowania na konwencjonalnej kuchence. Odnoszą się bowiem nie do temperatury, lecz do czasu, który wolnowar potrzebuje, by osiągnąć właściwą temperaturę gotowania.
W przypadku niektórych potraw, takich jak gulasz, możesz rozpocząć gotowanie na poziomie HIGH, a po 2 godzinach zredukować ustawienia do poziomu LOW. Proces ten skraca czas gotowania, ale potrawy nie będą miały takich samych walorów smakowych jak te długo, powoli gotowanie na ustawieniu LOW.
Jeśli wybierzesz podtrzymywanie ciepła, oznacza to, że wolnowar przerwie gotowanie i utrzyma jedzenie w cieple przez kilka godzin przed podaniem. Podtrzymywanie ciepła nie jest odpowiednim ustawieniem do gotowania żywności - nie podgrzeje jedzenia na tyle, aby było bezpieczne do spożycia.
Korzyści płynące z wolnego gotowania
Nazwa „wolnowar” zobowiązuje - urządzenie przeznaczone jest do powolnego i delikatnego gotowania potraw przez długi czas, nawet do pięciu razy dłużej niż na konwencjonalnej kuchence. Umożliwia to właśnie ustawienie LOW.
Wolne gotowanie jest wygodne
Ustawienie LOW pozwala na pozostawienie potrawy do ugotowania na 8 godzin lub nawet na całą noc bez konieczności interwencji, więc jest to naprawdę wygodne. Możesz krzątać się po domu, iść do pracy, a nawet położyć się do łóżka. W cyfrowych wolnowarach Crockpot urządzenie automatycznie przełączy się na tryb pootrzymywania ciepła po zakończonym gotowaniu, dzięki czemu np. po powrocie z pracy będzie na Ciebie czekał ciepły posiłek.
Powolne gotowanie zmienia mięso
Wolne gotowanie idealnie nadaje się do tańszych, nieco bardziej tłustych kawałków mięsa, takich jak goleń wołowa, golonka czy łopatka wieprzowa. Większość z nas nie ma czasu, aby spędzić popołudnie na przygotowywaniu i gotowaniu tych rodzajów mięsa, nawet jeśli są one bardziej przyjazne dla naszego budżetu. Wolnowar ustawiony na niską temperaturę zmiękcza je i sprawia, że rozpływają się w ustach, a efekt ten osiągniemy bez utraty naszego czasu.
Wolne gotowanie rozwija smaki
Kolejną korzyścią płynącą z powolnego gotowania jest to, jak rozwijają się smaki i jak różne składniki łączą się ze sobą. Na przykład w wolno gotowanym chili, fasola nasiąka dużą ilością pikantnego, mięsnego smaku, a mocne smaki zostają zrównoważone. Z tych samych powodów wiele potraw smakuje lepiej następnego dnia po ich przyrządzeniu.
Oszczędzaj energię i pieniądze
Gaz i prąd są w dzisiejszych czasach drogie – ten fakt nie ulega wątpliwości. Wolnowar efektywnie wykorzystuje małe ilości energii, więc koszt używania go przez dłuższy czas jest nadal niski. Dodaj do tego oszczędność na wybranych, tańszych kawałkach mięsa i sam widzisz, że zyskujesz smak bez nadwyrężania swojego budżetu.
Kiedy należy używać wolnowaru na wysokim poziomie?
Chociaż ustawienie LOW jest wygodne, zwłaszcza dla potraw, które korzystają z długiego gotowania, niektóre potrawy powinny być gotowane na poziomie HIGH.
Korzyścią z gotowania na wysokim poziomie jest to, że jedzenie gotuje się szybciej. Natomiast, nawet na poziomie HIGH, gotowanie zajmie co najmniej 3 - 4 godziny, by danie było w pełni ugotowane.
Jeśli jednak wybierzesz ustawienie HIGH, uważaj, aby nie rozgotować przyrządzanego dania. Łatwo jest przegotować składniki, zwłaszcza jeśli w przepisie zalecane było ustawienie LOW, ale zamieniliśmy je na HIGH.
Gotuj chude mięso w trybie HIGH
Jeśli chcesz przyrządzić chude kawałki mięsa w wolnowarze, zalecamy gotowanie ich na poziomie HIGH. Długie, powolne gotowanie w trybie LOW wysuszyłoby je i sprawiłoby, że stałyby się „gumiaste”.
Możesz również użyć wysokiego ustawienia do gotowania potraw z mieloną wołowiną - jednak zawsze uprzednio ją zrumień na patelni. W przeciwnym wypadku będzie wyglądała szaro i nieapetycznie.
Gotuj kurczaka na dużym ogniu
Każdy przepis z kurczakiem powinien być gotowany na HIGH, w przeciwnym razie mięso z kurczaka się rozgotuje.
Gotuj ziemniaki na HIGH
Wolnowar jest niezwykle przydatny do przyrządzania różnego rodzaju potraw z ziemniaków. Nawet całe, niepokrojone ziemniaki będą dokładnie ugotowane po 4 godzinach w wolnowarze.
Czy 4 godziny na HIGH to to samo co 8 godzin na LOW?
W większości przepisów można zamienić ustawienia wolnowaru z LOW na HIGH i użyć krótszego czasu gotowania, ale efekt nie zawsze będzie zadowalający. Gotowanie przez dłuższy czas rozbija twardsze kawałki mięsa, jeśli więc wybierzemy gotowanie na HIGH przez krótszy czas, tekstura i smak będą inne niż w trybie LOW.
Ogólnie rzecz biorąc, staraj się unikać zamiany trybu gotowania z niskiego na wysoki - przepisy zalecają gotowanie na LOW, aby skorzystać z dobrodziejstw długiego, delikatnego gotowania. Jeśli więc ugotujesz posiłek na HIGH, możesz stracić głębię smaku i teksturę.
Opinie (2)
Witam, poproszę o informację jaką minimalną temperaturę osiągają Panstwa wolnowary?
Nasze wolnowary osiągają temperaturę pomiędzy 73-83°C, przy czym po około 4 godzinach osiągają maksymalną temperaturę 96°C.