Jak upiec chleb w wolnowarze?

Jak upiec chleb w wolnowarze?


Możesz zrobić bochenek świeżego, ciepłego, domowego chleba w swoim wolnowarze Crockpot. Dobrze przeczytałeś. Nie musisz włączać piekarnika tego lata, aby upiec świeży chleb - wystarczy użyć Crockpota.

Jak upiec chleb w wolnowarze?

Pomysł na wolnowarzenie chleba może wydać się co najmniej „dziwny” w pierwszym momencie.

Podejmij jednak próbę, a okaże się, że wolno gotowany chleb jest fantastyczną alternatywą, np. gdy w piekarniku przygotowujesz akurat obiad.

Jak więc przygotować chleb z wolnowaru?

Dokładne temperatury gotowania mogą się różnić w zależności od wolnowaru, ale większość z nich osiąga ponad 93°C przy ustawieniu HIGH. Przypadkowo (a może nie!), jest to również bardzo dobra temperatura dla pieczenia większości chlebów.

Sztuką jest pozostawienie chleba w wolnowarze na tyle długo, aby upiekł się w całości - niedopieczone bochenki oznaczają gumowe wnętrze. Z drugiej strony, nie ma potrzeby, aby ciasto wyrosło przed włożeniem go do wolnowaru; bochenek bowiem wyrośnie i upiecze się w tym samym czasie.

pieczywo

Jak długo trwa pieczenie chleba w wolnowarze?

Na początku upieczenie idealnego chleba w wolnowarze może wymagać kilku prób. Całkowity czas pieczenia może wahać się od jednej godziny do dwóch i pół godziny, w zależności od posiadanego wolnowaru. W wolnowarze o pojemności 5 6l czas pieczenia powinien wynosić ok.2h.

Przy pierwszym pieczeniu sprawdź bochenek po godzinie, a później kontroluj go co pół godziny, a następnie częściej, gdy będzie zbliżał się do końca pieczenie. Sprawdzanie temperatury wewnątrz chleba to najlepszy sposób na określenie, kiedy chleb jest gotowy - upieczony bochenek będzie miał temperaturę wewnętrzną od 87°Cdo 93°C. Wierzch będzie również twardy (nie będzie już gąbczasty), a spód będzie lekko zarumieniony.

Czy mogę upiec chleb w każdym wolnowarze Crockpot?

Tak, zarówno okrągłe, jak i owalne wolnowary mogą być używane do pieczenia chleba. Ogranicza Cię jedynie wielkość wolnowaru. W wolnowarze o pojemności 5.6l z owalną misą można upiec zarówno okrągłe bochenki, jak i bochenki owalne (w zależności od naczynia, do którego włożymy chleb). W mniejszych lub okrągłych wolnowarach możesz zrobić tylko okrągłe bochenki. W wolnowarze można również upiec bułki.

Jakie są minusy?

Chleb z wolnowaru nie będzie doskonały, zwłaszcza gdy porównamy go z chlebami pieczonymi w piekarniku. W piekarniku, już na początku mamy wysoką temperaturę, która pomaga bochenkom "sprężynować" i tworzyć okrągły, wypukły kształt. W wolnowarze powolny wzrost temperatury pieczenia oznacza, że tracimy początkową porcję ciepła z piekarnika, a chleby mają tendencję do pozostawania nieco bardziej płaskimi.

 

Chleby z wolnowaru nie brązowieją i nie mają chrupiącej skórki w taki sam sposób, jak te pieczone w piekarniku. Jeśli uwielbiasz miękką skórkę, to pokochasz chleb z wolnowaru! Jeśli lubisz brązowe, chrupiące chleby, włóż bochenek do piekarnika na kilka minut, aby przypiec skórkę.

 

Wskazówki dotyczące pieczenia chleba w wolnowarze

Na początku przygotuj się na porcję prób i błędów: Potraktuj swój pierwszy bochenek, a nawet dwa jako eksperyment. Kiedy już dowiesz się, jak długo trwa pieczenie, kolejne bochenki będą wymagały mniejszej uwagi.

Wyłóż wolnowar pergaminem: Ułatwia to wyjmowanie bochenka z wolnowaru i zapobiega jego przywieraniu do dna.

Sprawdź bochenki za pomocą termometru: Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy bochenki są już gotowe, jest termometr. Upieczony bochenek będzie miał temperaturę wewnętrzną od 87°C do 93°C.

Należy jak najrzadziej dotykać bochenków: Dopóki nie są w pełni upieczone, przenoszenie bochenka może pokruszyć  jego delikatną skórkę i spowodować wgłębienia. (To kolejny powód, dla którego kilka pierwszych bochenków to eksperyment, a kolejne, z wyczuciem wolnowaru okazują się lepsze)!

Wrzuć bochenki do piekarnika, aby uzyskać brązową skórkę: Umieść bochenek bezpośrednio na stojaku ustawionym na środku w piekarniku i włącz termoobieg na 3 do 5 minut. Sprawdzaj go często, ponieważ skórka może szybko zmienić się ze złotej w spaloną.

 

Przepis na chleb:

1 ⅓ filiżanki letniej wody

1 łyżka stołowa cukru

1 łyżka stołowa aktywnych suchych drożdży

1 łyżeczka soli

3 filiżanki mąki uniwersalnej

½ szklanki startego parmezanu, opcjonalnie

Nagrzewanie: Włącz wolnowar na  HIGH  i pozwól mu się wstępnie rozgrzać. Wyłóż misę wolnowaru pergaminem i zamknij pokrywę.

W mikserze: Dodaj wodę, drożdże i cukier i pozwól mieszance odpocząć przez około 10 minut, aż drożdże się aktywują - zauważysz, że zaczynają rosnąć w misie miksera. Następnie dodaj sól, mąkę i parmezan i wymieszaj za pomocą haka do ciasta, aż składniki dobrze się połączą. Będziesz wiedział, że ciasto jest gotowe, gdy boki miski będą czyste.

Zagnieć ciasto: Przenieś kulę ciasta na lekko oprószoną mąką powierzchnię i zagnieć tylko kilka razy, aż będzie gładkie. Na koniec uformuj ciasto w kulę i włóż do nagrzanego wolnowaru; zamknij pokrywę.

Pieczenie: Piecz na  HIGH przez 2 godziny, sprawdzając od czasu do czasu.

Przypieczona skórka: Rozgrzej piekarnik do 210 stopni C. Po zakończeniu gotowania w wolnowarze umieść chleb w pergaminie na blasze i umieść go w piekarniku na około 10 do 15 minut, aby przypiec skórkę.

 

 

Napisz komentarz

Wiadomość *
Imię *
Email *
Przepisz kod z obrazka *
 
 
* - pola obowiązkowe