Najlepsze kawałki mięsa do wykorzystania podczas powolnego gotowania
Wolnowary to niezastąpione urządzenia kuchenne dla osób z deficytem czasu i osób, które cenią sobie gotowanie jak najwygodniej i jak najłatwiej.
Używanie wolnowaru pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze podczas przygotowywania pożywnych posiłków. To dlatego, że najlepsze kawałki mięsa do powolnego gotowania są często najtańsze!
Trudniejsze kawałki mięsa, takie jak karkówka i gicz cielęca, są zwykle bogate w tkanki takie jak ścięgna i mięśnie. Tkanki te, choć nie są idealne do smażenia na patelni lub grillowania (ponieważ pękają i stają się łykowate), ładnie rozkładają się podczas powolnego gotowania, pozostawiając aromatyczne, delikatne mięso, które rozpływa się w ustach.
Poniżej przedstawiamy najlepsze kawałki mięsa do wykorzystania podczas powolnego gotowania.
Wołowina
1. Gicz cielęca
Doskonałą opcją do przyrządzania zapiekanek i gulaszów z wołowiny gicz cielęca (znana również jako Osso Bucco, gdy sprzedawana jest z kością), która pochodzi z okolic goleni krowy. To mięso jest bogate w tkankę ścięgnistą, która staje się galaretowata podczas powolnego procesu gotowania, dzięki czemu uzyskuje się delikatne mięso, które rozpada się po dotknięciu widelcem.
2. Karkówka
Jednym z najczęściej używanych kawałków mięsa w wolnowarze jest karkówka - zwykle używana do przyrządzania np. gulaszu wołowego . Karkówka jest częścią barkową krowy, która sprawia, że mięso może być bardzo twarde, ale po przygotowaniu w wolnowarze będzie rozpływać się w ustach.
3. Żeberka wołowe
Żeberka wołowe to jedno z najlepszych mięs do przygotowania w wolnowarze! Wolnowar pomoże Ci uzyskać idealną teksturę mięsa. Co najlepsze, nie potrzeba wiele pracy do przygotowania tego pysznego dania; wystarczy zamarynować mięso i ugotować w wolnowarze.
4. Policzki wołowe
Jak sama nazwa wskazuje, policzki wołowe pochodzą z policzków krowy. W przeciwieństwie do innych kawałków mięsa, takich jak karkówka czy gicz, policzki wołowe wymagają długiego czasu gotowania - od 8 do 12 godzin. Efekt końcowy jest jednak całkowicie wart oczekiwania, dlatego ten niegdyś pomijany kawałek mięsa zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród szefów kuchni, jak i kucharzy domowych.
5. Szponder wołowy
Ten kawałek mięsa, który pochodzi z piersi lub dolnej części klatki piersiowej krowy, jest idealny do powolnego gotowania. Ta część jest bogata w tkankę łączną, która ulega rozpadowi i zmiękcza się podczas powolnego gotowania. Ale uwaga: szponder wołowy może być podatny na wysychanie, dlatego wybierz kawałek mięsa, który jest wyraźnie marmurkowy na całej powierzchni.
Wieprzowina
8. Łopatka wieprzowa
Miłośnicy wieprzowiny, radujcie się! Ten kawałek mięsa potrafi być bardzo twardy, zwłaszcza, że zwykle ma skórę, ale po ugotowaniu zmienia się w miękkie, delikatne kawałki. Jeśli jesteś fanem chrupiącej skórki, natrzyj ją odrobiną oleju i soli, a następnie włóż do piekarnika na około 40-50 minut, aby uzyskać chrupiący, złotobrązowy kolor przed włożeniem do wolnowaru. Jeśli nie lubisz skórki, po prostu usuń ją przed gotowaniem.
9. Boczek z kością
Chcesz wzbogacić smak swojego gulaszu lub zupy? Spróbuj wrzucić do mieszanki kości z boczku. Podwędzane kości dodadzą bogaty smak do bulionów, zapiekanek i gulaszów. Mogą być smaczne, ale kości (znane również jako kości wieprzowe) nie mają zbyt wiele mięsa i niektórzy kucharze wyjmują je z dania przed podaniem. Połącz je z innym kawałkiem mięsa, aby uzyskać kompletny i satysfakcjonujący posiłek.
Drób
10. Udka z kurczaka
Jedną z najbardziej aromatycznych części kurczaka jest udko. Gotowanie udek z kurczaka nie zajmuje dużo czasu, ale po umieszczeniu ich w wolnowarze na godzinę lub dłużej, staną się miękkie, soczyste i praktycznie same będą odchodzić od kości. Choć nie jest to konieczne, możesz również zdecydować się na usunięcie kości z udka kurczaka przed włożeniem go do wolnowaru, co znacznie ułatwi jedzenie go za pomocą sztućców.
Smażenie mięsa przed wolnym gotowaniem
Być może zadajesz sobie pytanie: "czy muszę zrumienić mięso przed włożeniem go do wolnowaru?". Cóż, nie musisz, ale jeśli chcesz uzyskać dodatkowy smak, to śmiało! Zrumienienie mięsa doda więcej smaku do Twojego dania i zmieni jego teksturę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na przyrumienienie, czy nie, pamiętaj, że rozmrożenie mięsa w lodówce jest absolutną koniecznością, ponieważ włożenie zamrożonego mięsa do wolnowaru może zwiększyć szanse na rozwój bakterii w mięsie.
Wolnowar to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możesz poczynić, jeśli chodzi o kuchenne niezbędniki. Nie tylko jest łatwy w użyciu, ale także pozwala na przygotowanie pysznych dań bez całego dodatkowego zamieszania!