Nadaj więcej smaku daniom z wolnowaru

Nadaj więcej smaku daniom z wolnowaru


Wolnowar sprawia, że przygotowanie posiłku jest tak łatwe i wygodne. Wystarczy posiekać składniki, wrzucić je do środka i gotowe. Czasami jednak rezultatem takiego podejścia może być danie bez głębi smaku.

Nie musi tak być! Jeśli szukasz sposobu, aby nadać więcej smaku w swoim wolno gotowanym daniom, poznaj nasze wskazówki.

1. Dodaj trochę koloru

Dania przygotowywane w wolnowarze są znane ze swojej poręczności dzięki metodzie "wrzuć wszystko na raz”, jednak ten sposób może spowodować, że efekt końcowy wyjdzie lekko mdły.

Jeśli masz czas na zrumienienie mięsa i warzyw na patelni, przed dodaniem do wolnowaru, wyniesie to twój gulasz na dużo wyższy poziom.

2. Bądź oszczędny

Możesz wzdrygać się na myśl o tłuszczu i ścięgnach w mięsie, ale ta kombinacja obecna w tańszych kawałkach wzbogaca smak mięsa, podczas rozpadu w trakcie długiego gotowania – uwalnia się żelatyna, która zagęszcza sos i wpływa na aromat dania.

3. Zredukuj sos

Jeśli na końcu okaże się, że masz zbyt dużo płynu do gotowania, przelej sos na patelnię i zredukuj go na dużym ogniu. Możesz również zagęścić go, dodając mąkę.

sos_na_patelni

4. Wstrzymaj się z dodawaniem alkoholu

Nie daj się skusić na wlanie kieliszka wina prosto do wolnowaru - alkohol nie odparuje i pozostanie nieprzyjemny, alkoholowy posmak.

6. Przyprawiaj swoje dania

Suche, aromatyczne przyprawy, takie jak kminek i nasiona kolendry, powinny być podsmażone na oleju i dodane na początku gotowania, ponieważ potrzebują czasu, aby przekazać swój aromat.

Ostre przyprawy na bazie chili powinny być dodawane do smaku na końcu, ponieważ och intensywność może się zwielokrotnić podczas długiego czasu gotowania.

7. Zioła

zioła

Podobnie jak w przypadku przypraw, tak i tutaj obowiązują dwie zasady, które pozwalają na maksymalne wydobycie smaku - suszone zioła (jak rozmaryn i tymianek) dodaje się na początku, aby zmiękły i uwolniły swoje nagromadzone aromaty i olejki.

Miękkie, świeże zioła, takie jak bazylia i kolendra - których delikatny aromat zostałby zniszczony po wielu godzinach gotowania — dodaje się tuż przed podaniem.

8. Piąty element

Przyprawy pełne umami są najlepszym przyjacielem wolnowaru.

Odrobina sosu Worcestershire doda wyrazistości gulaszowi wołowemu, a sos sojowy zintensyfikuje smak dania z pomidorów.

9. Odrobina słodyczy

Cukier podkreśli smak pikantnej potrawy i doda jej ostateczny wymiar, którego często brakuje.

Niewielka ilość brązowego cukru, miodu, chutney lub marmolady zrównoważy smaki i uzupełni zarówno przepisy mięsne, jak i wegetariańskie.

10. Wszystko zależy od czasu

Podobnie jak w przypadku dobrze wyćwiczonej orkiestry, dodanie różnych składników w odpowiednich momentach sprawi, że gulasz stanie się doskonałą symfonią, a nie papkowatą kakofonią.

Najpierw dodajemy zrumienione mięso i duże kawałki warzyw korzeniowych, a na końcu miękkie warzywa i węglowodany.

Napisz komentarz

Wiadomość *
Imię *
Email *
Przepisz kod z obrazka *
 
 
* - pola obowiązkowe